Tomasz Ankudowicz -- tomxx.net 3.0 fotoblog | podróże | trekearth | info | [home]
Bośnia i Hercegowina 2008.

tereny kraju przez wiele wieków na przemian wchodziły w skład Bizancjum, Serbii i Królestwa Węgier, natomiast dzisiejsza Bośnia i Hercegowina jest jednym z państw powstałych po rozpadzie Jugosławii. burzliwa historia ostatnich lat znacząco wpłynęła na dzisiejszy kształt i wpływy w kraju, na które składają się Federacja Bośni i Hercegowiny i Republika Serbska. wpływy Serbów są znaczące, jednak na południu, w odległości kilkudziesięciu kilometrów od granicy z Chorwacją, żyją .. głównie Chorwaci. widać to po flagach dumnie powiewających w granicach bośniackiego kraju.. warto przypomnieć, że w dzisiejszej stolicy, Sarajewie, w 1984 roku odbywały się zimowe Igrzyska Olimpijskie. tereny BiH wspólnie zamieszkują muzułmanie, katolicy i ludzie o wyznaniu prawosławnym..


Mostar -- piękne, choć zniszczone przez wojnę miasto, gdzie w harmonii żyją ze sobą Muzułmanie i Katolicy. symbolem jest kamienny most (pierwowzór z 1566 roku, zniszczony w 1993 oraz ponownie odbudowany w 2004 r) nad rzeką Neretwą -- 45 zdjęć (pokaz slajdów/slideshow):


Pocitelj -- średniowieczne miasteczko przy granicy z Chorwacją. kamienne domy, ulice i meczet -- to jeden z najlepiej zachowanych zespołów urbanistycznych z okresu dominacji tureckiej w tym regionie. nad miasteczkiem górują pozostałości twierdzy tureckiej wzniesionej na gruzach starożytnego zamku rzymskiego -- 30 zdjęć (pokaz slajdów/slideshow):