Małgorzata:

'jeśli myślimy o tym samym Piłsudskim to to w zapisie będzie 2xs'
[więcej]

19

maj
2010

Joshua Tree National Park..

kategoria: podróże, link bezpośredni

Seattle, 20:57

nasz drugi dzień w Kalifornii w całości poświęciliśmy na Joshua Tree National Park, po naszemu dziwnie brzmiący Park Narodowy Drzew Jozuego. park oddalony jest od LA o jakieś dwie godziny jazdy samochodem -- podczas tej drogi możemy naocznie przekonać się o potędze zróżnicowania geograficznego Kalifornii: od oceanu, przez wzgórza, góry, aż do płaskiej jak stół pustyni. Joshua Tree NP znajduje się więc na terenach pustynnych (na styku pustyni Sonora i Mojave), ale nie mylcie tego z wizją Sahary. pustynie kalifornijskie porośnięte są średniej wielkości krzakami, a nad piaskiem przeważają kamienie i skały. jest trochę kaktusów i innych dziwnych kłujących roślin, a w pewnym miejscu rozpoczynają się właśnie drzewa Joshua, czyli po naszemu Jukka krótkolistna (Yucca brevifolia Engelm.), nazwana kiedyś przez mormonów drzewem Jozuego..

ogromny teren obszaru dzisiejszego Parku Narodowego zamieszkiwany był od ponad 5000 lat przez różne natywnie brzmiące szczepy Indian, jako Pinto, Serrano, Chemehuevi czy Cahuilla. oczywiście nic mi one nie mówią, więc zwróciłem uwagę na historię nieco bliższą naszym czasom. na początku XIX wieku (czyli czasy westernów) miejsce to służyło do wypasania bydła -- do dzisiaj możemy odnaleźć tu wiele budowli/konstrukcji służącym temu procederowi. budowano tamy, systemy nawadniające, studnie, lecz również drążono szyby kopalniane w poszukiwaniu złota i budowano trakcję kolejową. dodając do tego pierwsze drogi wytyczane przez konie i powozy mamy pełny obraz westernu znanego z filmów z Johnem Waynem lub Clintem Eastwoodem..

temperatura nie jest zachęcająca. my byliśmy tam w kwietniu, czyli w początku wiosny, więc dało się wytrzymać. latem natomiast obszar ten przeistacza się w istną patelnię z dziennymi temperaturami rzędu 40 stopni w cieniu, więc jeśli auto to tylko z klimatyzacją. jest co oglądać, bo pustynia ma swoje piękno, a park oferuje liczne trasy piesze, rowerowe i samochodowe w tym offroad oraz popularne miejsca wspinaczkowe..