Małgorzata:

'jeśli myślimy o tym samym Piłsudskim to to w zapisie będzie 2xs'
[więcej]

2.

mar
006;

z cyklu: kultowe seriale..

kategoria: pasje, link bezpośredni

Gliwice, 0.44

pierwszy tekst, z którego byłem naprawdę dumny, powstał pod przymusem. w piątej klasie szkoły podstawowej zadaniem domowym z języka polskiego była recenzja filmu. podczas gdy inni pisali o heroicznych wówczas produkcjach, z serii jeden na wszystkich (Rambo zawsze zwyciężał) lub o zabawie w dobrych i złych (Akademia Policyjna rules), ja wybrałem .. Allo Allo. swoje dzieło odczytywałem na końcu -- spodobało się.. jakiś tydzień temu TVP zakończyła ponowną emisję tego serialu w Polsce. produkcję, w której twórcy kpią ze wszystkich nacji biorących udział w II wojnie światowej obejrzało już wiele milionów ludzi na całym świecie. lżejsza dawka specyficznego angielskiego humoru śmieszyła Polaków już po raz czwarty (może piąty?) i pewnie śmieszyć będzie jeszcze nie raz..

serial wyreżyserowany przez Jeremiego Lloyda i Davida Crofta powstał w latach 1982-1992, łącznie nakręcono 83 odcinki, zebrane w 9 epizodów. rzecz dzieje się w prowincjonalnym francuskim miasteczku, gdzie stacjonuje garnizon okupujących tą część Europy Niemców. przekomiczne perypetie są dziełem miejscowych wieśniaków, bojowych kobiet z (dwóch) Ruchów Oporu, cieciowatych Niemców, fajtłapowatych Włochów, ukrywających się Anglików oraz .. żandarma, który 'tylko myśli, że umie mówić po angielsku'.. fabułę zna każdy, ja jednak postanowiłem prześledzić losy aktorów biorących udział w filmie. minał już spory kawał czasu, niektórym się poszczęściło, dla pewnej grupy rola w tym serialu była jedynym błyskiem w karierze, część już odeszła z tego świata.. nie przedłużając, oto oni:

# René Artois, w rzeczywistości Gorden Kaye, rocznik '41. wystąpił w ponad 30 drugorzędnych produkcjach, grając najczęściej role komediowe. do dzisiaj mieszka w Huddersfield, w hrabstwie Yorkshire w Anglii, jest kawalerem. 25. stycznia 1990 roku aktor uległ poważnemu wypadkowi, co widać w ostatnich epizodach po .. wgłębieniu w jego czaszce. najczęstszą swoją kwestię serialu 'you stupid woman' aktor wypowiadana do serialowej żony, Edith, w rzeczywistości aktorzy są bardzo dobrymi przyjaciółmi.
# Edith Artois, grana przez kanadyjkę Carmen Silverę, urodzona 2. czerwca 1922 roku w Toronto. brała udział w ok. 20 produkcjach, większej kariery jednak nie zrobiła. rozwiedziona, miała jedno dziecko; zmarła 4 lata temu w Londynie, chorowała na raka płuca.
# porucznik Hubert Gruber. w jego rolę wcielił się urodzony w Nowym Jorku w roku 1947 Guy Siner. z powodzeniem do dzisiaj występuje na scenie, grał m.in. w Zagubionej Autostradzie, udzielał się w filmach z serii Star Wars, wystepował w Piratach z Karaibów.
# pułkownik Kurt von Strohm to Richard Marner, świetny (urodzony w Rosji) aktor, który w swojej karierze wystąpił w kilkudziesięciu filmach i wielu sztukach teatralnych. jego ostatnim filmem była Suma wszystkich Strachów, w której wcielił się w rolę Prezydenta Rosji. Zmarł 18. marca 2004 roku w Perth, w Szkocji.
# Vicki Michelle -- Yvette Carte-Blanche, 56-letnia aktorka angielska, po roli w Allo podróżowała po całym świecie występując na scenach m.in. w Australii. posiada własną stronę internetową, na którą odsyłam po dalsze informacje: www.vickimichelle.co.uk
# własną witrynę posiada także serialowa Mimi Labonq, w którą wcieliła się Sue Hodge. aktorka ta z powodzeniem występuje na całym świecie, odgrywając pierwsze skrzypce w musicalach (m.in Jesus Christ Superstar). # oficer Crabtree, czyli Anglik w roli francuskiego żandarma grany przez Arthura Bostroma. wspaniała rola (..Gyd myrning..), choć kariery nigdy nie zrobił; także posiada swoją www: www.arthurbostrom.com.
# serialowa Helga, czyli Kim Hartman, aktorką nie została, a tak wygląda dzisiaj.
# Monsieur Alfonse, serialowy grabaż odegrany przez Kennetha Connora. urodzony w Anglii wspaniały aktor wystąpił w ok. 70 produkcjach, m.in. w filamch o Sherlocku Holmesie. zmarł w Londynie w 1993 roku na raka, miał 87 lat.. 10 lat później zmarła także Rose Hill, która w serialu zagrała Madame Fanny, zgryźliwą matkę Edith, natomiast jedynym aktorem, który nie dożył końca serialu był Jack Haig (monsieur Leclerc), który zmarł w roku 1989 podczas kręcenia 5 epizodu serialu.
# Herr Flick, oficer Gestapo, w rzeczywistości Richard Gibson, urodzony w Ugandzie wielkiej kariery nie zrobił, choć sporadycznie bierze udział w mniej ważnych produkcjach.. podobnie jak Kirsten Cooke (Michelle Dubois) 'słuchajcie uważnie, bo nie będę powtarzać..', która mieszka w zachodnim Londynie, ma czwórkę dzieci..

pozostali aktorzy nigdy nie powtórzyli sukcesu serialu Allo Allo. choć ich twarze będą zapamiętane. tak jak ten cudowny, kultowy wręcz serial..