Małgorzata:

'jeśli myślimy o tym samym Piłsudskim to to w zapisie będzie 2xs'
[więcej]

31

sty
2014

Dominikana -- ponownie na Karaibach..

kategoria: podróże, link bezpośredni

Dublin, 16:37

po 2 latach przerwy wracamy na Karaiby -- spędzamy 2 tygodnie na Dominikanie i ponownie przenosimy się nad błękitne wybrzeże i towarzyszące mu słoneczne, senne, niezmiennie zacofane, życie miejscowych. do Punta Cana lecimy przez Londyn z międzylądowaniem w Antigua. swoją drogą po raz pierwszy zdarzyło się, że byliśmy w państwie, o którym wcześniej raczej nigdy nie słyszałem: Antigua i Barbuda to wyspiarskie państwo na Morzu Karaibskim, w archipelagu Małych Antyli (Ameryka Środkowa). głową państwa jest królowa brytyjska, reprezentowana na wyspach przez gubernatora generalnego, a wyspę przed ponad 500 latami odkrył Krzysztof Kolumb. chwilę tu kołujemy i startujemy w kierunku Dominikany. widoki jak zwykle nieziemskie.

na naszej docelowej wyspie wita nas żar powietrza i ... lotnisko kryte strzechą. jest coś ekscytującego w fakcie wejścia na pokład w kraju o normalnej temperaturze i wyjściu jakiś czas później w 40 stopniach C. lotnisko bez okien, całe w drewnie, przewiewne, nad głowami wirują ogromne wiatraki firmy BIG ASS FANS. czad. panie celniczki uśmiechnięte i elegancko ubrane witają na terytorium Republiki Dominikany. kraj ten żyje z turystyki i każdego dnia ląduje tu kilkanaście samolotów z szukającymi słońca turystami.

Dominikana jest drugim (po Kubie) co do wielkości państwem na Karaibach. zajmuje ok. 2/3 powierzchni wyspy Haiti, dzieląc ją z położonym po stronie zachodniej państwem Haiti. kilka lat temu w mediach głośno było o tej wyspie z racji potężnego trzęsienia ziemi, które zmiotło większość zabudowań w Haiti. Dominikanie się udało -- stolica kraju i największe miasto, Santo Domingo. pozostało nienaruszone. podczas naszego pobytu odwiedziliśmy również stolicę i po chwilowym zlustrowaniu zacząłem się nawet zastanawiać, czy częściowa rozbiórka stolicy nie byłaby nawet wskazana. kraj zamieszkuje 10 mln ludzi, a obowiązującą walutą jest peso dominikańskie (zdjęcie poniżej). strona zachodnia wyspy (Haiti) mówi głównie po francusku, natomiast Dominikana od zawsze była kolonią hiszpańską i jest to oczywiście język dominujący. bez problemu można się jednak porozumieć po angielsku, i jest to pewna nowość po Kubie czy Gwatemali..

Dominikana -- ponownie na Karaibach..

Dominikana -- ponownie na Karaibach..

Dominikana -- ponownie na Karaibach..

Dominikana -- ponownie na Karaibach..

Dominikana -- ponownie na Karaibach..

Dominikana -- ponownie na Karaibach..Dominikana -- ponownie na Karaibach..

Dominikana -- ponownie na Karaibach..

Dominikana -- ponownie na Karaibach..