Małgorzata:

'jeśli myślimy o tym samym Piłsudskim to to w zapisie będzie 2xs'
[więcej]

05

mar
2013

Gleann Dá Loch, czyli Glendalough..

kategoria: podróże, link bezpośredni

Hanower, 16:47

po kilku miesiącach dublińskiego życia wyruszyliśmy w irlandzki świat. pierwsze wrażenie jest dosyć oczywiste: 10 minut drogi poza Dublin i okolica zmienia się w przestrzenną zieloną wieś. zaczyna pachnieć bydłem i trawami, a małe murki rozciągają się na długości całych kilometrów pofałdowanego terenu..

uderzamy do Glendalough, średniowiecznej osady położonej w Parku Narodowym Gór Wicklow (ang. Wicklow Mountains National Park). Glendalough to również nazwa malowniczej doliny, w której owa osada jest położona, a słowo to wywodzi się z języka irlandzkiego (również zwanego iryjskim, Gaeilge), i oznacza dolinę dwóch jezior. o jeziorach i spacerze po dolinie opowiem w kolejnej notce, teraz kilka słów o osadzie. jest to jedno z najbardziej znanych miejsc kultu religijnego w Irlandii, założono je w VI wieku jako centrum monastyczne kościoła iroszkockiego (celtyckiego). kościół ów, jak podaje wiki, ukształtował się na przełomie V i VI wieku wskutek przerwania kontaktów z kościołem rzymskim w wyniku anglosaskiego najazdu na Brytanię. charakteryzował się własnymi obyczajami, niehierarchiczną, opartą na monastycyzmie formą organizacji i własnym sposobem wyznaczania daty Wielkanocy. klasztor w Glendalough został założony przez Świętego Kewina, pustelnika, później opata i służył kościołowi do roku 1398, w którym osada została zburzona przez atakujące oddziały brytyjskie.

dzisiaj osada jest zrekonstruowana i stanowi fajne miejsce wypadu za miasto. w oczy rzuca się przede wszystkim kamienna wieża (ang. round tower) -- typowa dla irlandzkiej architektury średniowiecznej. moim pierwszym skojarzeniem były gry na Amigę w których wędrowało się przez druidzkie okolice i od czasu do czasu można było się natknąć na tego typu wieże. ta tutaj jest wysoka na 32 metry z wejściem na wysokości 3,6 metra od ziemi i położona jest na starym celtyckim cmentarzu. jak widać na zdjęciach poniżej, panuje tu spory chaos, nagrobki w większości są przekrzywione i malowniczo pokryte róznego rodzaju roślinnością i mchami. również na cmentarzu mieszczą się dwa największe budynki: pozbawiona sklepienia katedra z nagrobkami rozrzuconymi na ziemi oraz najlepiej zachowany kościół św. Kevina, czyli kamienna budowla z kamiennym dachem, widoczna na zdjęciach poniżej. spędzamy tu trochę czasu, fotografujemy co bardziej malownicze zabytki, a potem udajemy się poza osadę, gdzie wykonuję zdjęcia budynków z oddali, m.in. znad przepływającego przez osadę strumyka z pobliskiego jeziora..

Gleann Dá Loch, czyli Glendalough..

Gleann Dá Loch, czyli Glendalough..

Gleann Dá Loch, czyli Glendalough..

Gleann Dá Loch, czyli Glendalough..

Gleann Dá Loch, czyli Glendalough..

Gleann Dá Loch, czyli Glendalough..Gleann Dá Loch, czyli Glendalough.. Gleann Dá Loch, czyli Glendalough..Gleann Dá Loch, czyli Glendalough..

Gleann Dá Loch, czyli Glendalough..

Gleann Dá Loch, czyli Glendalough..

Gleann Dá Loch, czyli Glendalough..