Małgorzata:

'jeśli myślimy o tym samym Piłsudskim to to w zapisie będzie 2xs'
[więcej]

02

lut
2012

Projekt Niedziela Cudów -- Bukmacher Ligi Polskiej..

kategoria: pasje, link bezpośredni

Seattle, 21:35

jakiś czas temu na poważnie zabrałem się za problem napisania aplikacji symulującej rozegranie meczu piłkarskiego wg pewnych parametrów opisujących dane zespoły. sprawa nie jest nowa, pierwsze tego typu próby pisałem jeszcze w roku 1991 poznając tajniki commodorowskiego BASIC-a. jednak wtedy moja wiedza była dosyć ograniczona, a w ogóle były to zupełnie inne czasy, w których Górnik zwykle wygrywał z Legią. nie to co teraz...

no więc zabrałem się na poważnie i jak to zwykle w takich przypadkach bywa, projekt rozrósł się niesłychanie: tworząc parametry zespołu w kilku kategoriach zebrałem je w plik xml, do którego z biegiem czasu dopisałem inne zespoły, aby w jak najlepszy sposób prześledzić klasę odpowiedzialną za generowanie liczb pseudolosowych. z kilku zespołów projekt rozbudował się do wszystkich drużyn ekstraklasowych, przy czym musiałem stworzyć generator poprawnego terminarza ligowego, z czego był już tylko krok do stworzenia klasy uaktualniającej pełną tabelę ligową. po pewnym czasie mało było mi tej całej symulacji, postanowiłem dodać jakiś aspekt czyniący z tego projektu grywalny program -- dodałem więc możliwość obstawiania wyników generowanych spotkań na podstawie tworzonych przed wszystkimi meczami kursów bukmacherskich. gracz ma swój budżet i ma 30 kolejek piłkarskich w swojej drodze do jak najlepszego wyniku finansowego. i tak powstał program dla fanów sportowej bukmacherki...

program jest jeszcze w powijakach, to co widzicie poniżej to daleka od perfekcji wersja programu. z rzeczy już zakończonych na uwagę zasługują: - pełny GameState programu oferujący komplet ekranów gry (Puchar Polski, Liga Polska, Edycja Drużyn i Credits)
- 99% kodu symulującego 30 kolejek sezonu piłkarskiego
- pełną charakterystykę zespołów w kategoriach: obrona, pomoc, atak, gra zespołowa, indywidualności (kategorie te oczywiście można rozwinąć)
- losowość 'formy' zespołów przed sezonem, co powoduje, że żaden z sezonów nie jest identyczny (atrybuty drużyn są powiększane lub pomniejszane o kilka lub kilkanaście procent)
- rozbudowany generator liczb pseudolosowych oparty na klasie SimpleRNG autorstwa Johna Cooka
- pełny interfejs tworzenia kuponu bukmacherskiego (do napisania od nowa jest funkcja generująca kursy na podstawie 100 rozegranych w tle spotkań)
- przyjazny edytor drużyn i zapis wyników do pliku xml

do zrobienia jest jeszcze trochę rzeczy poważnych, jak np generowanie kursów drużyn w oparciu o rzeczywiste kursy firm bukmacherskich, i mniej poważnych, jak popracowanie nad rozmieszczeniem elementów i wyczyszczeniem kodu. na uwagę zasługuje fakt, że wyniki spotkań już teraz wyglądają bardzo obiecująco. czyli na 100 meczów Wisła wygra z Podbeskidziem 80, ale nigdy nie można być pewnym sensacji -- algorytm jest na tyle dobry, że drużyny teoretycznie słabsze zawsze mogą sprawić niespodziankę. to bardzo szeroki problem, a zawarte w .NET funkcje generowanie liczb pseudolosowych nie gwarantowały mi takich rewelacji. projekt ten traktuję bardzo hobbistycznie, więc nie mam na razie presji czasowej na jego dokończenie. już w trakcie pisania zdałem sobie sprawę, że tego typu aplikacja zrobiłaby większą karierę w sieci, może więc zdecyduję się na wypuszczenie wersji web.

Projekt Niedziela Cudów -- Bukmacher Ligi Polskiej..

Projekt Niedziela Cudów -- Bukmacher Ligi Polskiej..

Projekt Niedziela Cudów -- Bukmacher Ligi Polskiej..

Projekt Niedziela Cudów -- Bukmacher Ligi Polskiej..

Projekt Niedziela Cudów -- Bukmacher Ligi Polskiej..