Małgorzata:

'jeśli myślimy o tym samym Piłsudskim to to w zapisie będzie 2xs'
[więcej]

14

lip
2011

Great American Road Trip, cz. 1 -- Crater Lake, Oregon

kategoria: podróże, link bezpośredni

Seattle, 18:52

pierwszy dzień wyprawy był ambitny i przewidywał przejechanie ok 1200 km na południe aby nocować gdzieś w pobliżu San Francisco. jedynym miejscem, które mieliśmy odwiedzić w Oregonie było Jezioro Kraterowe, położone w południowej części Gór Kaskadowych. z autostrady nr 5 ciągnącej się od kanadyjskiego Vancouver to granic Meksyku zjeżdżamy na południowy wschód i mniejszymi drogami pniemy się w górę. krajobraz ciekawy, dużo jezior, lasy dookoła, co jakiś czas jakaś mała ludzka osada. jest końcówka czerwca, doliny Oregonu wreszcie się zazieleniły, jednak droga prowadzi nas coraz wyżej i wyżej i po pewnym czasie zaczyna się śnieg..

Crater Lake rzeczywiście wygląda malowniczo -- tafla jest jeszcze zamarznięta, ale mocno niebieski odcień wody przebija się nawet mimo lodu. jezioro powstało ok 7.7k lat temu w wyniku wybuchu i zapadnięcia się wulkanu Mount Mazama, a powstałą w ten sposób kalderę wypełniły wody opadowe. jezioro należy do najgłębszych na świecie, ale jego wizytówką jest kryształowa wręcz woda (widoczność sięga podobno 40 metrów). po zachodniej stronie jeziora piętrzy się Wizard Island, Wyspa Czarodzieja. jest to pozostałość lawy wyrzuconej podczas wybuchu wulkanu a jej wysokość sięga ponad 200 metrów ponad taflę wody. jest to stały obiekt westchnień wszystkich fotografów odwiedzających to miejsce.

dookoła krateru prowadzi droga, na której co jakiś czas zainstalowano punkty widokowe. poniżej 3 panoramki z tych miejsc złożone z 5 do 9 osobnych fotek, tutaj, tutaj i tutaj linki bezpośrednie bez użycia lightboksa:

Great American Road Trip, cz. 1 -- Crater Lake, Oregon

Great American Road Trip, cz. 1 -- Crater Lake, Oregon

Great American Road Trip, cz. 1 -- Crater Lake, Oregon