Małgorzata:

'jeśli myślimy o tym samym Piłsudskim to to w zapisie będzie 2xs'
[więcej]

06

sty
2011

Hawaje cz. XII -- świątynia Byodo-In..

kategoria: podróże, link bezpośredni

Seattle, 20:34

Byodo-In jest bezwyznaniową świątynią zbudowaną w 1968 roku Dolinie Świątyń (Valley of the Temples) -- unikalnym parku pamięci, na terenie którego oprócz rozległych cmentarzy wybudowano miejsca kultu wielu różnych wyznań. budowla ta jest repliką 900-letniej buddyjskiej świątyni Byōdō-in znajdującej się w japońskim mieście Uji..

wstęp do Byodo-In jest płatny ($3.5), a droga prowadzi przez drewniany most, z którego strzelamy pierwsze fotki. przed świątynią znajduje się dość duży staw, w którym tapla się setki karpiopodobnych ryb o niewiadomym wieku i pochodzeniu. po lewej stronie umieszczono dzwonnicę z 3-tonowym mosiężnym dzwonem -- oczywiście korzystamy z okazji narobienia hałasu, a piękny niski metaliczny dźwięk rozchodzi się echem po okolicznych, przepełnionych wilgocią, ogrodach. wewnątrz samej świątyni (co ciekawe, wybudowano ją bez użycia gwoździ) znajduje się 3-metrowa drewniana statua Buddy -- złote wykończenia przebijają spod sporej powłoki kurzu przykrywającego rzeźbę. kilka metrów dalej spotykamy japońskiego artystę rzeźbiarza prezentującego nam swoje dzieła. dokoła panuje fajny klimat tajemniczości -- nad Byodo-In prawie zawsze rozciąga się mgła, co jest efektem bliskości oceanu, gór Ko'olau i zmieniającego się ciśnienia. na terenie świątyni i przylegających do niej japońskich ogrodów razem z nami było łącznie może z 10 osób, dlatego wizytę tu zapamiętamy bardzo przyjemnie.

od czasu do czasu świątynia pojawia się w różnych produkcjach filmowych, najczęściej imitując miejsca w Japonii lub Korei. przykładami są tu film Peral Harbor i serial LOST (Byodo-In pojawia się w epizodzie House of the Rising Sun, gdzie kręcono scenę wesela Sun i Jina.)

świątynia Byodo-In

świątynia Byodo-In

świątynia Byodo-In

świątynia Byodo-In

świątynia Byodo-In

świątynia Byodo-In

świątynia Byodo-In

świątynia Byodo-In świątynia Byodo-In

świątynia Byodo-In

świątynia Byodo-In

świątynia Byodo-In świątynia Byodo-In