Małgorzata:

'jeśli myślimy o tym samym Piłsudskim to to w zapisie będzie 2xs'
[więcej]

11

lis
2010

tomxx online, czyli 10 lat tego nałogu :P

kategoria: pasje, link bezpośredni

Seattle, 20:32

może zabrzmi to dziwnie i nawet dla mnie zaskakująco, ale wczoraj zorientowałem się, że prowadzę moją stronę już ponad 10 lat. to szmat czasu, to prawdziwa podróż w przeszłość, idealne wręcz zobrazowanie moich zainteresowań, pasji, planów. przygotowując sekcję info, która aktualnie wciąż jest w smutnym formacie 404, zacząłem szperać w historii i udało mi się wygrzebać najpierwszejsze odmiany tomxx-neta. ah, aż łezka się kręci patrząc na rok 2000, jak było fajnie, różowo i kwadratowo. i jak dzisiaj, z perspektywy czasu, ulotne zdają się niektóre z poruszanych tematów. wczoraj śmialiśmy się z Agatą, że jednym z działów pierwszej odsłony strony była sekcja... 'o uczelni', hehe. No, ale po kolei:

2000 - 2003 -- Tomasz Ankudowicz online, strona dostępna była pod aliasem polboksu: www.ankudowicz.w.pl i hostowana na serwerach krakowskiej firmy (niedawno niestety upadła) KKI. pisałem o rzeczach śmiesznych, dużo kopiowałem, na samym początku nie miałem aparatu cyfrowego, więc galeria przedstawiała ukradzione skądś zdjęcia kibiców Górnika. do wynalazków typu 'uczelnia' czy 'moja dziewczyna' można się dzisiaj nostalgicznie uśmiechać, ale z sekcji commodore byłem i nadal jestem dumny. zresztą przy tworzeniu najnowszej odsłony poważnie zastanawiałem się, czy magicznemu c64 nie poświęcić osobnego działu -- zamierzam jeszcze w niedalekiej przyszłości napisać jakąś gierkę na tą cudowną maszynę.. pamiętam, że próbowałem zarabiać pieniądze w serwisie (też już dzisiaj nie istnieje) spedia.net, który to płacił za oglądanie reklam podczas buszowania po internecie. przy ówczesnych stawkach modemowych, było to teoretycznie poprawne rozwiązanie.

pierwsze próby z własną stroną internetową prowadziłem już w roku 1998 i 1999 -- korzystałem z jakiegoś edytora, bodajże officowego, na htmla i cssa przyszedł czas później. korzystałem już z jakiejś wczesnej wersji Photoshopa, bo z tego pochodzi fenomenalna grafika górna. wystartowałem prawdopodobnie w marcu 2000, nie pamiętam dokładnie, ale sugeruje to lista nowości. jakoś w połowie 2003 roku strona zniknęła z serwera, miałem więc kilkumiesięczną przerwę. tak to mniej więcej wyglądało, niestety nie zachowało się moje zdjęcie z górnego lewego rogu, nie pamiętam nawet skąd je wtedy wziąłem..

jesień

2003 - 2005 -- myśleć bez ograniczeń, pierwsza strona, z której byłem naprawdę dumny. strona istniała pod adresem www.tomxx.ux.pl, grafikę ukradłem z jakiejś dużej strony, prawdopodobnie firmy Sony. zacząłem pisać ambitniej, zresztą dużo wtedy czytałem i literatura przysłaniała mi inne zainteresowania. trochę filozofowałem, co widać w dolnym prawym rogu. był to czas studiów, wyskoków pubowych, pijaństwa i nocnego życia -- spałem zwykle do południa, ale kładłem się razem ze śpiewem rannych ptaków. stąd motyw przewodni 'nocnego świata'. zacząłem pisać w php, treści umieszczałem w plikach txt oraz w bazie sql, powstawały pierwsze skrypty umożliwiające, przykładowo, prowadzenie opowieści dopisywanej po jednym zdaniu przez odwiedzających. pisałem o moich przyjaciołach, każda bliska mi osoba miała u mnie swoje miejsce. miałem już wówczas pierwszy aparat cyfrowy -- 2M-pikselowy Sony P51 -- i galeria rozbłysła wczesnym światłem. w 2004 roku zapoczątkowałem działy będące do dzisiaj podstawa mojej strony -- fotoblog i podróże.. jesień

2005 - 2007, tomxx 2.0 -- sprawy upraszczam, po wcześniejszym chaosie zapragnąłem porządku na stronie -- stąd czysty i przyjemny dla oka minimalistyczny layout. wykupiłem domenę tomxx.net, która obowiązuje do dzisiaj. próbowałem nawet odciąć się od pierwszej strony i numerację rozpocząłem od roku 2003. teraz tego żałuję, ale wtedy myślałem kategoriami grubej kreski. wywaliłem wpizdu system komentarzy i skupiłem się na rzeczach najważniejszych: więcej pisałem, nawet jakby kreatywnie, stworzyłem opcje personalizacji i trochę innych działających w tle bajerów, zafascynowany możliwościami php..

sprawy upraszczam, 2005 - 2006

sprawy upraszczam, 2005 - 2006

sprawy upraszczam, 2005 - 2006

2007-2008, tomxx 2.2 -- w stronę słońca, aż po horyzontu kres.., delikatnie zmieniłem style, ale zmiana była dość duża -- przestawiło mi się w głowie i zapragnąłem podróżować (był to okres, w którym wyjechałem do Anglii). idealnie pasował mi tytuł piosenki 2+1 -- podróżowałem po całej płd-wsch Anglii, najczęściej samotnie, pociągami, autobusami, autostopem. i wszystko opisywałem, treści te oczywiście nadal zachowane są w archiwum strony.

w stronę słońca, aż po horyzontu kres, 2006

2008-2010, tomxx 3.0 -- blog, fotografia, podróże, jak sinusoida zmieniały się moje preferencje: po prostocie zapragnąłem czegoś więcej, stąd wersja 3.0 naładowana była skryptami, grafiką i Flashem. po raz pierwszy skorzystałem z plików xml, kategorii notek, czytnika RSS, na dobre skupiłem się na fotografii i pisaniu. rozwinąłem dział podróży korzystając z map googlowskich. przy projektowaniu pomagała mi już wtedy Agata -- mieszkała wtedy jeszcze w Polsce i wszystko omawialiśmy na skajpie. ta strona wisiała dotąd najdłużej ze wszystkich, nie czułem potrzeby zmieniania czegokolwiek.

tomxx 3.0 -- blog, fotografia, podróże, 2006-2008

tomxx 3.0 -- blog, fotografia, podróże, 2006-2008

tomxx 3.0 -- blog, fotografia, podróże, 2006-2008

od paź 2010, tomxx 4.0 -- Pacific Northwest Tales, strona obecna, nastawiona na relacje z Ameryki Północnej i Środkowej. po raz pierwszy skorzystałem z ajaksa i skryptów jQuery, pobieranych głównie z darmowych repozytoriów. zobaczymy do kiedy pociągnie, pewnie jakoś do 2012..

tomxx 4.0 -- Pacific Northwest Tales, od 2010