Małgorzata:

'jeśli myślimy o tym samym Piłsudskim to to w zapisie będzie 2xs'
[więcej]

28

paź
2010

smutna historia Indian Yakama -- cz.I -- rezerwat..

kategoria: podróże, link bezpośredni

Seattle, 07:27

Indianie Yakama byli jednym z wielu szczepów zamieszkujących rozległe płaskowyże na północ od rzeki Kolumbii. ich kultura i oparta o zbieractwo, łowiectwo i handel rybami egzystencja, rozwijała się stale przez kilka tysięcy lat. terytorium Indian -- Wyżyna Kolumbii nie było środowiskiem przyjaznym, jednak ani mroźne zimy, ani upalne lata, ani wewnętrzne konflikty nie wyrzadziły tyle złego co dotarcie na te tereny pierwszych Białych osadników.

wszystko zmieniło się w 1805 roku, gdy szczep Yakama spotkał ekspedycję Lewisa i Clarka. późniejsze wydarzenia przybrały standardowy -- szybki i tragiczny dla Indian obrót. na tereny Indian zaczęli gromadnie nadciagać osadnicy, traperzy, poszukiwacze złota, którzy wkrótce na mocy niekorzystnego dla Indian traktatu postanowili przejąć rozległe obszary przez wieki należące do szczepu. wybuchła wojna, polała się krew, zawarto rozejm na mocy którego całe terytorium Yakama (ponad milion akrów) zostało scedowane na własność młodego państwa Stanów Zjednoczonych. szczepy zapewniły sobie jedynie prawo do połowu ryb w rzeczy Kolumbii i okolicznych dopływach.. Yakama zostali zmuszeni do przeniesienia się do specjalnie dla nich utworzonego rezerwatu i .. stan taki trwa aż do dzisiaj..

przeprowadzony w 2000 roku spis ludności wykazał, że obecnie żyje ok 10 tys ludzi, w których żyłach płynie indiańska krew Yakama (nazwa ta przyjęta została dopiero 6 lat temu, wcześniej nazywano ich szczepem Yakima). większość z nich mieszka w największym miasteczku rezerwatu -- Toppenish. rzadko opuszczają 'swoje' tereny; pozbawieni większego celu, popadają w marazm i zniechęcenie. znaczna część potomków Indian ma problemy alkoholowe, ciężko przyszło im przestawienie się do życia w pędzącym świecie..

Toppanish

Toppanish

Toppanish

Toppanish

Toppanish

Toppanish

Toppanish

Toppanish

Toppanish

Toppanish

Toppanish

Toppanish Toppanish

Toppanish

Toppanish

Toppanish