Małgorzata:

'jeśli myślimy o tym samym Piłsudskim to to w zapisie będzie 2xs'
[więcej]

26

gru
2004

choinka!

kategoria: przemyślenia, link bezpośredni

Gliwice, 14.08

zafascynowany błogim lenistwem czasu świątecznego (który lubię i cenie) zauważam ponownie, że całość rozbija się o kwestie wiary lub niewiary. mimo, iż wszystko zostało powiedziane, tyle już razy ile ust i natchnień, powiem raz jeszcze na własny rachunek. bo widzisz... mnogość i różnorodność religii nie oznacza wcale, że chrześcijaństwo bardziej niż hinduizm czci Boga, a islam charakteryzuje się większym zaangażowaniem od buddyzmu. podejście do Boga (boga) kreujemy my sami, naszymi zaniedbaniami, naszymi uczynkami, niekoniecznie bazując na prawach wiary. to mniej więcej tak, jak u Herberta w jego dziesięciu scieżkach cnoty...

1. Bogów nie należy wzywać na pomoc nawet w przypadkach krańcowych, bowiem w tym czasie mogą być zajęci czymś innym, a zbytnia natarczywość może wywołać skutek wręcz odwrotny. Poza tym jest rzeczą wątpliwą, czy jakikolwiek komunikat ludzki mógł się przedostać do ich uszu, z powodu lawin, wybuchów decybeli nie mówiąc o magnetycznych burzach.

2. Należy kochać Bogów bo to oczyszcza serce.

3. Wiele wskazuje na to, że pietyzm w stosunku do rodziców, opieka nad ubogimi, starcami, sierotami, troskliwy stosunek do zwierząt - są miłe Nieśmiertelnym.

4. Modlić można się wszędzie. Najgorszym miejscem są świątynie. Panuje tam zaduch.

5. Nie zabijać. Starać się dobrze myśleć o ludziach, wypożyczając im od święta przeróżne zalety.

6. Strzec się obmowy, która jest najplugawszym rodzajem skrytobójstwa.

7. W miłości zmysłowej unikać przesady, ale także nadmiernych skrupułów. Lepsza jest w przyrodzie para szczęśliwych kochanków niż powikłany związek dwojga neurasteników. Zwłaszcza jego dzietna wersja oglądająca ponury spektakl codziennych katuszy protoplastów.

8. Starać się być szczęśliwym, bo tylko tacy ludzie mogą dać szczęście innym.

9. Kraść można w zakresie w jakim jest to nam potrzebne do nagiego życia. Nie robić z tego ideologii.

10. Unikać ideologii, które obiecują ostateczne wyzwolenie ludzkości. Obdarzeni cząstką wolności, powinniśmy ją natychmiast ograniczyć ze względu na dobro bliźniego.

11. Istnieją tylko grzechy duchowe. W grzechy ciała wpisana jest kara - paraliż postępowy rozpustników, otłuszczenie serca lekkomyślnie biesiadujących, donosicieli -- platfusy.


naliczyłem 11. hmm, widać nic nie jest takie proste, jak początkowo się spodziewamy. a ktoś, gdzieś tam, wysoko, wysoko, nad wszystkim czuwa..