Małgorzata:

'jeśli myślimy o tym samym Piłsudskim to to w zapisie będzie 2xs'
[więcej]

28

kwi
2010

Skagit County -- Chuckanut Drive..

kategoria: podróże, link bezpośredni

Seattle, 23:21

dolina Skagit to nie tylko bujna roślinność. kolejną z atrakcji jest droga Chuckanut Drive -- znana waszyngtońska 'stara autostrada' określana przez Amerykańców mianem scenic, czyli trasą malowniczą, widowiskową. droga ta jest przedłużeniem trasy międzystanowej 101, po której 6 lat temu jechaliśmy z chłopakami w Kalifornii i o której pisałem kiedyś w tym miejscu.. mam słabość do bocznych, koniecznie oznaczonych żółtymi liniami dróg i mimo że przez okolicę przejeżdżaliśmy już dwukrotnie (do Vancouver autostradą nr 5), na Chuckanut Drive poświęciliśmy połowę naszej wycieczkowej soboty..

trochę historii: budowę drogi ukończono w roku 1896 i w tamtym czasie była to jedyna trasa łącząca północne tereny przygraniczne z gęściej zaludnionym południem. do tej pory cały transport w stanie Waszyngton odbywał się drogą wodną bądź kolejową. w latach 1913-1931, jak wspomniałem wcześniej, trasa ta była częścią Autostrady Pacyficznej, która rozciągała się od San Diego na południu kraju, aż po kanadyjskie Vancouver. głównymi atrakcjami widokowymi drogi do dzisiaj pozostaje zatoka Pudget Sound, wyspy San Juan i ośnieżone szczyty Gór Olimpijskich..

poniżej, prawie u samego brzegu zatoki, ciągnie się trakcja kolejowa Amtrak. na samej trasie co jakiś czas można zatrzymać się w niewielkich lokalnych restauracjach -- gwiazdą menu są tu lokalne, zaszczepione z Japonii, ostrygi. nie wiem, nie jadam. jest również spory park stanowy Larrabee. ruch jest niewielki, bo każdy, kto chce gdzieś dojechać w sensowym czasie wybiera równolegle położoną autostradę..

dwie fotki z mówiącej przeszłością tablicy na jednym z punktów widokowych:

po 24 milach docieramy do niewielkiego miasteczka Fairhaven (dzisiaj jest to już część większego Bellingham), w którym jemy lokalnie rozmrażaną rybę z frytkami. co ciekawe, osada ta wcale nie jest drewniano-papierowa, jak znaczna część tego kraju, a przeważają tu domy ceglane: