Małgorzata:

'jeśli myślimy o tym samym Piłsudskim to to w zapisie będzie 2xs'
[więcej]

15

kwi
2009

Litwa -- z krótką wizytą w Wilnie..

kategoria: podróże, link bezpośredni

Brighton, 14:30

na Litwie spędziliśmy dwa niepełne dni. powiedziałbym, zachodnioeuropejski przystanek przed dalszą drogą na Wschód. więc 800 km jazdy do Wilna, a potem hotel, pływanko, wieczorny wypad na Starówkę i testing lokalnego piwa w jednej z niewielu otwartych knajp. o 20.00 miasto wydawało się wymarłe -- była wiosenna ciepła niedziela, a w samym centrum nikogo. ktoś tu się przewinął, jakaś para siedziała na krawężniku popijając wino, ale nic ciekawego. byłem negatywnie zaskoczony. po godzinie rozpoczęła się jazda -- tego wieczoru miejscowy klub koszykarski Lietuvos Rytas Wilno zdobył Puchar Europy pokonując w finale rosyjski Chimki Moskwa z Maciejem Lampe w składzie. w trakcie meczu wszyscy śledzili wynik, a później miasto ogarnęła euforia, tysiące młodych ludzi wypełniło centrum, a zabawa trwała do późna. samochody, klaksony, śpiewy, czyli szał znany z fetowania mistrzostw przez kibiców drużyn piłkarskich..

następnego dnia zebraliśmy się wcześnie rano i przy pięknej pogodzie zwiedziliśmy Stare Miasto, które znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO. wrażenie bardzo pozytywne, zabytkami i ich czystością Wilno może konkurować z Krakowem i Pragą, zachowując oczywiście proporcje wielkości. Wilno zamieszkuje niespełna pół miliona osób, choć samą tylko liczbą barokowych kościołów miasto może starać się o rekord Guinnessa. jest również zamek, znana w świecie Ostra Brama, wspaniała z zewnątrz Katedra, kościół Piotra i Pawła, ratusz i bogato zdobiona cerkiew. warto pamiętać, że mieszka tu wciąż ponad 100 tys Polaków (19% ogólnej populacji stolicy) i że mieszkał tu nasz Adaś Mickiewicz -- jego dom i muzeum są otwarte do zwiedzania. przechodząc uliczkami starego miasta co chwilę natyka się na jakaś ambasadę, czy wciśniętą w niewielki zaułek kawiarnię. oto pokaz slajdów, kliknięcie przenosi do większej wersji zdjęcia do picasy:

warto również wybrać się na Wieżę Giedymina. wieża jest resztą Zamku Górnego z początków XV wieku, a sam Giedymin był wielkim wodzem litewskim i jednocześnie dziadkiem naszego króla Jagiełły. z góry miasto wygląda bardzo okazale -- z jednej strony widać całą starówkę, z drugiej, oddzieloną rzeką Wilią, nowoczesną dzielnicę biznesową..